• PSPal

PALANT ARENA, czyli miejsce gdzie #palantpowraca
W 2018 roku rozpoczęła się przygoda Polskiego Stowarzyszenia Palantowego z kawałkiem terenu RKS Skra Warszawa. W ramach współpracy rozegraliśmy (na boisku do rzutu młotem, na którym trenowała rekordzistka świata Anita Włodarczyk) Mistrzostwa Polski w Palanta 2018. W kolejnym sezonie dzięki ciężkiej pracy społecznej wielu osób udało się doprowadzić teren do użyteczności, a PSPal rozpoczęło prowadzenie regularnych zajęć w Warszawie!


Stadion RKS Skra

Stadion oddany do użytku w 1953 zbudowano w kształcie podkowy z torem żużlowym otoczony trybunami z miejscami dla 35 000 widzów. Spośród pozostałych obiektów w stolicy wyróżniały go boiska do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, treningowe boisko piłkarskie i tor żużlowy. W 1969 roku została tutaj położona pierwsza w Polsce powierzchnia tartanowa będąca symbolem najwyższych osiągnięć techniki i technologii budownictwa sportowego, umożliwiająca organizowanie dużych widowisk lekkoatletycznych. Zawodnicy, poza stadionem głównym, w którym mieściły się: hotel ze stołówką, gabinet lekarski, sauna, sala gimnastyczna i gabinet odnowy, mieli do dyspozycji stadion treningowy położony na zapleczu całego obiektu oraz kompleks basenowy.! (wikipedia.org)

Między różnymi obiektami sportowymi funkcjonował kort tenisowy (obok głównej areny tenisowej), który zlokalizowany był przy budynku z funkcjonującą restauracją. To na tym terenie aktualnie znajduje się nasze boisko.

Kompleks sporty przy Polu Mokotowskim był chlubą stolicy. Po dawnej świetności niestety nic nie zostało. Uwarunkowania prawne, lata nieporozumień oraz wielu innych czynników doprowadziły cały obiekt przy Wawelskiej 5 w Warszawie do ruiny.


Jednak stowarzyszenie ujrzało niesamowity potencjał w tym kawałku terenu otoczonym trudną historią. Po wielu uzgodnieniach PSPal otrzymało zgodę na prowadzenie działań programu #palantpowraca od władz RKS SKRA Warszawa.

Wiele osób pracowało nad doprowadzeniem obiektu do ładu. A zadanie było bardzo ciężkie, ponieważ przez wiele lat nie były prowadzone tam żadne prace.

Jednocześnie RKS SKRA w zamian za pomoc w porządkowaniu terenu udostępniło stowarzyszeniu pomieszczenia, które w zestawie z boiskiem dały możliwość organizacji większej ilości wydarzeń! Ciężka praca popłaca!

Na początku 2019 roku rozpoczęliśmy pierwsze w historii regularne treningi, które od kwietnia odbywały się w każdą środę! Pozwoliło to opracować nowe metody szkoleniowe, półgry, ciekawe ćwiczenia oraz nowe elementy taktyczne. Dodatkowo trenująca grupa wciąż się powiększała oraz co najważniejsze poprawiała swoje umiejętności!

Sezon 2020 został zatrzymany przed samym rozpoczęciem. Pozwoliło to jednak na skupienie działań na innych elementach rozwoju. Postanowiliśmy "stuningować" nasze boisko! Zamontowana m.in. została siatka do celności rzutów. Padł również pomysł, aby zastosować niezwykle ekologiczny system trybun. Zaczęliśmy montować opony, aby jak największa liczba uczestników przyszłych meczów miała miejsce siedzące.

Tak powstała pierwsza trybuna tzw. "słoneczna", która ma pojemność 20 os. Dodatkowo przemiły pracownik SKRY P. Marek przyciął naszą murawę. Dodatkowe prace porządkowe dawały coraz lepszy efekt.

Kolejne trybuny były tylko kwestią czasu. Dzięki darmowemu budulcowi i sile ramion działaczy PSPal coraz więcej osób może komfortowo oglądać mecze palantowe.

Aktualnie Palant Arena osiągnęła pojemność 72 osób, które mogą obserwować zmagania najlepszych palancistów stolicy. Planujemy również utworzyć ligę palantową na arenie!

Palant Arena to jedyne stałe boisko palantowe w Polsce (a nawet na świecie). Jest w pełni przystosowane do przeprowadzenia różnych wydarzeń, podczas których nasz tradycyjny sport będzie w centrum uwagi. Masz pomysł na prywatne wydarzenie (impreza firmowa, urodziny itp.) skontaktuj się z nami. Chcesz spróbować swoich sił? Nic prostszego! Organizujemy wiele wydarzeń! Więcej na www.facebook.com/palant !


Zapraszamy do obejrzenia filmu, który lepiej zaprezentuje Wam Palant Arenę.

#PSPal #palantpowraca

20 wyświetlenia0 komentarz
 

Polskie Stowarzyszenie Palantowe

608404030

©2020 by PSPal. Wszelkie prawa zastrzeżone.